Son Yazılar
Buradasınız: Anasayfa / Diyet / Dukan Diyetinin 2. Evresi: Seyir
Dukan Diyetinin 2. Evresi: Seyir

Dukan Diyetinin 2. Evresi: Seyir

Artık Dukan diyetinin mantığını kavradınız. Şimdi ikinci evreye geliyoruz ve yiyebilecekleriniz listenizde artık sebzelerde var. Yanılmamanız gereken önemli nokta sadece sebze tüketemeyeceğinizdir. Bu evre dönüşümlü devam eder. Sebze+protein ve saf protein dönüşümüdür. Süre ise 5 gün sebze ve protein tüketmek, 5 gün saf protein tüketmek olabilir. Bu sıkıcı ve takibi zor gelirse 1 gün sebze ve protein, 1 gün saf protein şeklinde de uygulayabilirsiniz. İki yöntem de sonuç açısından aynıdır. Kilo verim hızı farklı olsa da sonuçta aynı miktar kilo verirsiniz. Fazla kilolarınız yok ise ve kilo vermekte acele etmiyorsanız bir diğer yöntemde haftanın 5 günü sebze ve protein diğer 2 günü ise -pazartesi, perşembe- saf protein tüketmektir. Bu evrede yulaf kepeği miktarını biraz arttırıp 2 çorba kaşığı tüketmelisiniz. Egzersiz de biraz arttırarak günde 30 dakikalık yürüyüşler yapmalısınız. Vücudunuz bu aç döneme çok sıkı cevap verirde kilo vermenizde durma olursa egzersizi 4 gün için 60 dakikaya çıkarın. Su içmeyi de unutmayın.

Peki izin verilen sebzeler hangileri; enginar, kuşkonmaz, patlıcan, pancar, brokoli, lahana (her türü), havuç, kereviz, hindiba, radika, kabak, salatalık, rezene, taze fasülye, pırasa, mantar, soğan, biber, balkabağı, turp, salata yeşillikleri, soya fasülyesi, ravent, ıspanak, şalgam, pazı, domates, şalgam.

Bu sebzeleri tüketmekte sınırsızsınız, yine de miktarları konusunda abartılı olmayın. Çünkü sebzeler vücudta su tuttuklarından atak evresinden seyir evresine geçtiğinizde kilo vermenizde durma hatta bir miktar kilo almanız gerçekleşebilir. Bu sebeple listedeki sebzeleri her öğünde olmamak şartı ile ve protein ile beraber tüketmeyi atlamayın. Sebzeleri çiğ tüketmeye çalışın ya da buharda pişirmeyi deneyin. Böylelikle onlardan maksimum fayda sağlarsınız.

Seyir evresi en kritik evredir, istenilen kiloya ulaşılır. Dukan’a göre ortalama olarak haftada bir kilo verebilirsiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top