Son Yazılar
Buradasınız: Anasayfa / Diyet / Dukan Diyetinin 3. Evresi: Güçlendirme
Dukan Diyetinin 3. Evresi: Güçlendirme

Dukan Diyetinin 3. Evresi: Güçlendirme

Verilen kilolar ile artık mutlusunuz. Dukan’ın da deyimi ile saldırgan nitelikte bir diyet süreci geçirdiniz. Fakat bu noktada yapacağınız en büyük yanlış bir anda eski alışkanlıklarınıza dönmektir. Eski alışkanlıklar ile vücud kıtlık döneminden çıktığınız inancına kapılacak eski kiloları hemen yerine koyacaktır. Belki de bir sonraki kıtlık dönemine hazırlık yapmak için üzerine biraz daha depolayacaktır. Bu kadar dayandınız, geldiğiniz kiloyu sabitlemek de istersiniz. Bu dönemin ne kadar süreceği ise Dukan’a göre verilen kilo başına 10 gündür. Yani 5 kilo verdiyseniz bu geçiş dönemini 50 gün, 36 kilo verdiyseniz, 360 gün yani 1 yıl bu geçiş dönemine sadık kalmalısınız. Fakat hemen teleşlanmayın, artık kurallar eskisi kadar sıkı değil. Herşeyi yiyebileceğiniz günlere çok az kaldı.

Öncelikle bu dönemin ne kadar gerekli olduğunu anlatmak için vücudumuzun verilen yağları geri koymak için başvurduğu yöntemlere deyinmek istiyorum ki bunlara karşı uyanık olalım. Birinci yöntem besinlere karşı iştah duygusunu kabartmaktır. Dukan’a göre biyolojik ve içgüdüsel düzlemde, en büyük hayal kırıklığı yaratan protein rejimleridir. Çok uzun süre uygulandıklarında beslenme bozukluklarına neden olabilirler. İkinci yöntem, vücud daha az kalori harcamaya başlayarak tasarrufa geçer. Üşümeler, uyku ihtiyacı bundan ileri gelir. Üçüncüsü ise,tüketilmiş besinlerin kalorilerinden maksimum yaralanmaya başlar. Yani normal şartlar altında 100 kalorilik bir besin tükettiysek kıtlık zamanlarında aynı besinden 120 kalori sağlayabilir. Verilen kiloların çarçabuk geri alınmasının nedenleri bunlardır.

Dukan, diyetini uygulayan ve hedefledikleri kiloya ulaşanları bir başka yanlış için uyarıyor. Hedeflediğiniz kiloya ukaştıktan sonra korumak için pek çok kişi gibi diyeti sürdürmeye devam etmemelisiniz. Hedeflenen süreç hedeflenen kilo kaybı ile tamamlandı. Artık tüm enerjimizi onu korumak için harcayağız.

Peki neler serbest; seyir döneminde olduğu gibi yağsız etler ve sebzeler… Artık dönüşümlü de tüketmenize gerek yok. Ve meyveler… Her gün bir porsiyon meyve tüketebilirsiniz. Yasak olanlar ise muz, üzüm, kiraz ve kuruyemişler. Günde iki dilim ile sınırlı olmak üzere ekmek. Ekmeğin beyaz unlu olanından bu dönemde uzak hala uzak durmalısınız. Light peynirleri yemekten de sıkıldınız, artık 40 gr yani bir porsiyon ile sınırlı olmak üzere hamuru pişmiş cinsten peynirleri öğünlerinize katabilirsiniz; eski kaşar, taze kaşar, Gouda cinsleri ve Hollanda peyniri gibi. Rokfor, keçi peyniri gibi mayalanmış peynirlerden ise kaçınmanızı öneriyor. Hamur işlerini özleyenler için ise haftada iki öğün birer porsiyon nişastalı gıdalarsan tüketebilirsiniz; mısır unu, kuskus, hamur işleri, mercimek, patates, pirinç.

Bunlarla da bitmiyor. Güçlendime evresini süre olarak ikiye ayırın, birinci evrede haftada bir öğün ödül yemeği, ikinci evrede ise haftada iki öğün ödül yemeği hazırlayabilirsiniz. Ödül yemeği hazırlamakta serbestsiniz. Bir tatlı, bir kadeh şarap için yanıp tutuşanlar, fırsatınızı iyi değerlendirin. Ödül yemeklerinin ise iki şartı var; arka arkaya günlerde yememek ve üst üste iki tabak yememek. Ödül yemekleri tavsiye değil Dukan diyetinin ya hep ya hiç felsefesi gibi şartlarından biridir. Dukan ödül yemeklerini gün ışığı olarak tasvir etmiştir. Kilomuz sabitlenene kadar normal hayata geçmeden önce bir adımdır, alıştırmadır.

Peki istediğiniz gibi yediniz, kiloları nasıl koruyacağız, tabi ki eski alışkanlıklarınızı da unutmayarak. Haftada bir gün saf protein günü yapmayı sürdürün. Örneğin protein perşembeleri. Saf protein diyetine devam, fırtınanın dinmesi için iyi bir gün olacaktır. Yulaf kepeğinden günde 2 kaşık tüketmeye devam edin. Ve tabiki günde en az 25 dakika yürüyüş egzersizlerini ekleyin.

 

Sayılı günler çabuk geçecek ve yeni kilonuz için ödül yemeklerinizin tadına gönül rahatlığı ile, kilo alma korkusu olmadan varabileceksiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top