Son Yazılar
Buradasınız: Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Doktorlar Vitamin Hapları Konusunda Uyarıyor!
Doktorlar Vitamin Hapları Konusunda Uyarıyor!

Doktorlar Vitamin Hapları Konusunda Uyarıyor!

Doktorlar, vitamin hapları kullanırken doz aşımı tehlikesi ile ilgili hastaları uyarıyorlar. Çünkü birçok hasta, vitamin haplarının olası yan etkileri konusunda bilinçsiz durumdalar.

Araştırmalara göre her 5 pratisyen hekimden 2′si, hastalarının sağlıklı bir diyet yapmak için yanında destekleyici olarak vitamin hapları alırken doz aşımına maruz kaldıklarına ve reçeteli ilaçlar üzerinde bir etkiye neden olabileceğinin farkında bile olmadıklarına inandıklarını ifade ediyor. Her geçen gün daha fazla insan vitaminlerin olumsuz etkilerine maruz kalırken bir araştırmaya göre bir sene içinde, pratisyen hekimlerin %13′ü vitaminlerin olumsuz şikayetleri ile ilgili raporlama yapmıştır.

Pek çok insan bilinçsiz vitamin haplarının kullanımının neden olabileceği zararları bilmemektedir. Reçetesiz alınabilen her türlü hapın zararsız olduğunu düşünmekte ve şişenin üzerini okumamaktadır. Örneğin demir takviyeleri antibiyotiklerle etkileşime girerler ve enfeksiyonla mücadelede antibiyotiklerin daha az etkili olmasını sağlarlar. Adet öncesi gerginlik için pek çok kadın tarafından kullanılan B6 vitamini doz aşımında sinirlerde hasara neden olurken, hamile bir kadının kullandığı fazla A vitamini doğmamış bebeğe zarar verebilmektedir.

Doktorların tavsiyesi ise şöyledir; eğer sağlıklı ve dengeli bir beslenme şekliniz varsa sentetik vitaminleri vücudunuza pompalamaya gerek yoktur. Pek çok vitamin güvenlidir fakat hala yan etkilerini bilmediğimiz ve diğer ilaçlarla etkileşiminde neler olabileceğini söyleyemediğimiz vitamin türleri vardır. Doğru olan ise gerçekten ihtiyaç duymadan yararlı da olsa her türlü haptan uzak durmaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top