Son Yazılar
Buradasınız: Anasayfa / Vitaminler / Hafızamızı nasıl güçlendiririz: Antioksidanlar
Hafızamızı nasıl güçlendiririz: Antioksidanlar

Hafızamızı nasıl güçlendiririz: Antioksidanlar

Araştırmacılar artık yaşlanmanın birçok belirtisinin serbest radikal aktivitenin sonucunda ortaya çıktığına karar kılmış durumdadırlar. Serbest radikaller vücudun hücrelerine saldıran ve geri dönüşümü olmayan zararlar veren kimyasallara denir.

Serbest radikaller çifti olmayan elektron barındırdıklarından kimyasal olarak çok aktif gelmemiş durumdadırlar. Elektronlar genelde atomların çevresinde çift olarak döndüklerinden eşi olmayan elektronlar hücrelerdeki diğer atomlara saldırırlar. Bunu amacı kendine bir eş aramaktır. İşte bu vücutta ve beyindeki hücrelere birçok zarar verebilir. Serbest radikallerin genel kaynakları kirlilik, kızartılmış yiyecekler, radyasyon ve güneş ışığıdır. Fakat, aynı zamanda enfeksiyonlara savaşırken, spor yaparken ve hatta nefes alırken bile serbest radikaller üretiriz. İşte zamanlar serbest radikallerin etkilerinin artması ile zararları belirgin hale gelmeye başlar ve yaşlanırız. Özellikle beynimiz serbest radikal zararlarına açıktır.

Tüm bu zararlara karşı koyabilenler antioksidan besinlerdir. Antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirirler ve zarar yolunu keserler. Beslenme alışkanlığımızda bolca antioksidan besinler tüketmek yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir. En önemlisi zayıflayan hafızaya destek olabilir.

Ne mutludur ki birçok gıda zengin antioksidan kaynağıdır. Önemli antioksidan vitaminleri A, C ve E’dir. Bu vitaminler serbest radikallerin zararlarını engellemek için birlikte çalışırlar.  Örneğin C vitamini, E vitaminini yeniler ve daha uzun süre çalışmasını sağlar. Buna besinler arası sinerji adı verilir. A, C ve E vitamini açısından zengin sebze ve meyveler tüketmek hafızayı korumaya yardımcı olur. Araştırmalar gösteriyor ki kanlarında E vitamini yüksek olan kişiler daha güçlü hafızaya sahiptirler.  Zayıf hafıza, erken bilinç kaybı, daha ilerisi Alzheimer hastalığından korunmak için A, C ve E vitamini açısından zengin meyve ve sebzeleri bolca tüketmeliyiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top